צור קשר

תאירו את הפוסט הזה.

הוא חשוב לשיווק שלכם

קופה ממוחשבת לחנות בגדים

להדליק את האור- החשיבות של תאורה נכונה בחנות

עיצוב וסידור של חנות קמעונאית מורכבים מהרבה מאוד אספקטים שאנחנו צריכים לחשוב עליהם – הדרך בה אנחנו מעצבים את החנות, מה נשים על כל מדף, אילו מוצרים נדגיש, איך נסדר את חלון הראווה וכדומה; אך הרבה פעמים שוכחים מעוד אספקט חשוב במיוחד בכל מה שקשור לעיצוב וסידור חנות – התאורה.

במבט ראשון, מה יש לחשוב על תאורה? תאורה תאיר את החנות שלכם, ו…זה הכל. אבל כאן מתחילה הטעות; לתאורה יש פן אסטרטגי בדיוק כמו לאופן בו אתם מסדרים את  המוצרים על המדף או לסוג הפריטים שאתם שמים בחלון הראווה. 

זה הזמן לכוון זרקור על הנושא של תאורה נכונה – ולהוסיף כמה טיפים מצוינים שיעזרו לכם ליישם את האסטרטגיה הנכונה לחנות שלכם!

אז רגע – למה התאורה כל כך חשובה?

לפי מחקר שערכה חברת הייעוץ Kissmetrics, כאשר אנחנו מביטים על פריט או מוצר בחנות, כ-60-90% מהמידע שמגיע אלינו בדקה וחצי הראשונות קשור לצבע. לצבע יש חשיבות אדירה, שכן צבע מגרה את העיניים והמוח שלנו, והוא מתקשר לרגשות – בין אם שמחה, עצב, פנטזיה, אשליה וכדומה – ולכן הוא משפיע על חווית הרכישה שלנו ועל התנהגות הצרכנים.

בחנות חשוכה או אפלה, שקשה להבין את הפרטים הקטנים כמו הגוון המדויק של המוצר, צרכנים יהססו יותר לרכוש מאשר בחנות בה יש הרבה אור והצבעים בהירים ושמחים. אם מדובר על חנות בגדים, חנות בהירה ומוארת שתדגיש את הגוף שלנו ותעזור לנו לראות את עצמנו בצורה מחמיאה מאשר המראה בבית תעשה את העבודה הרבה יותר טוב מאשר חנות חשוכה. תאורה נכונה משפרת את העיצוב וכן גם את האטמוספרה בחנות.

איך מחליטים על אסטרטגיית תאורה?

כאשר אתם בוחרים אסטרטגיית תאורה אופטימלית, אתם צריכים לחשוב על כמה מאפיינים הקשורים לחנות שלכם:

 • סוג המוצרים –אם אתם מוכרים נעליים, אם אתם מוכרים חטיפים לחיות ואם אתם מוכרים תכשיטי יוקרה – כל אלו זקוקים לתאורה שונה. אם המוצר משתנה, כך גם התאורה צריכה להשתנות בהתאם. 
 • המסר –גם מה שאתם רוצים לשדר לצרכנים משפיע על אסטרטגיית התאורה. אם אתם מחפשים אווירה אינטימית, כדאי לבחור בתאורה מאופקת יותר מאשר אם אתם רוצים ליצור אווירה מינימליסטית וטבעית שזקוקה לתאורה חמה עם אור טבעי. 
 • פוקוס –לתאורה יש גם תפקיד חשוב אם אתם רוצים להדגיש מוצר מסוים בחנות ולהכווין אליו את הלקוחות. תאורה נכונה על המוצר תעזור לו לבלוט ולמשוך את תשומת לב הלקוחות. 

 

איך להתאים את התאורה בחנות?

בכל חנות יש אזורים שונים, הזקוקים לאופן תאורה שונה. יש להתאים את עיצוב התאורה לכל האזור בהתאם לפונקציות שמנסים להשיג. בגדול, ניתן לתאר כך את חלוקת החלל:

 • חלון ראווה –חלון ראווה הוא נקודת המגע הראשונה עם הצרכן, ולכן זהו ה"רושם הראשוני" שלו עם החנות שלכם. כמו כל רושם ראשוני, עליכם להרשים ולשכנע את הצרכן להיכנס, ולכן מומלץ להשתמש בזרקורים כדי להדגיש את הצורה והטקסטורה של המוצרים בתצוגה. כדי לשחק עם האווירה שאתם רוצים לשדר, אפשר לעמעם את האורות לאפקט הרצוי.
 • מדפים –ברגע שהצרכן נכנס לחנות, אתם רוצים להכווין את תשומת ליבו למדפים הנכונים והמרשימים יותר. לכן, כדאי להשתמש בתאורה הכי איכותית ובוהקת לכיוון המדפים האלו, ומומלץ להשתמש בתאורת אור לבן ובוהק של מנורות LED.
 • תאי מדידה –אם יש לכם חנות בגדים, יש להתאים את התאורה הנכונה גם לתאי המדידה. התאורה בתאי המדידה חייבת להיות מחמיאה, ולכן יש להציב תאורה בשני צדי המראה, מה שעוזר להפחית את הצללים. כדאי לבחור באור חם ונעים.

 

עוד כמה טיפים אחרונים לבחירה בתאורה

מעבר לפונקציונליות שאתם רוצים להשיג באמצעות התאורה, יש עוד כמה דברים שצריך לקחת בחשבון לפני שמציבים תאורה:

 • תאורה אנכית –העין האנושית נמשכת באופן טבעי לאור, ולכן הדבר הראשון שאנשים רואים כשהם נכנסים לחנות היא את המישור אנכי של החנות. לכן, מומלץ להאיר גם את הקירות (ולא רק את התקרה). אחרת, כאשר התאורה מלמעלה למטה בלבד, החלל עלול להרגיש חשוך.
 • אל תתעלמו מתאורה טבעית –אם החנות שלכם נמצאת בקניון זה לא רלוונטי, אך אם מדובר על חנות רחוב, יש לתת את הדעת גם על תאורה שנכנסת מהחלונות ומהדלת. כדי להבליט את המוצרים שלכם, אתם צריכים "להתחרות" עם אור השמש. ניתן לשקול להאיר את חזית החנות עם אור קר, או עם גוף תאורה שיאפשר לכם להתאים את טמפרטורת הצבע לשעת היום (אור קר יותר בשעות היום ובשעות הלילה אור חם יותר).
 • מעצבת תאורה –אם אתם מרגישים שאתם מסתבכים עם כל העניין הזה, אל תהססו לשכור מעצבת תאורה. זוהי הדרך הטובה ביותר להבין את אומנות התאורה דרך איש מקצוע, שגם יעזור לכם להעביר בדיוק את מה שאתם מחפשים. 

 

אל תזלזלו בתאורה – והתאימו אותה לאסטרטגיה שלכם!

אין ספק שתאורה היא חלק חשוב מאוד בעיצוב החנות ויש לה תפקידים אסטרטגים ופונקציונליים שאסור להתעלם מהם. תאורה נכונה תעזור לכם להשפיע על הצרכן, למשוך אותו פנימה, להשפיע על מצב הרוח שלו וגם לשדר את האווירה והמסר של החנות! 

כתיבת תגובה

ביום העיון נלמד את הנושאים הבאים:

 1. דוחות המשקפים את הרווחיות ברמה הלוגיסטית
 2. מערכת מלאי – דוחות בנושא תנועות פריט ויתרות פריט
  שווי מלאי והקמת הגדרות לשווי מלאי לפי ממוצע נע
  תעודות העברה ומהלך תיקון הקניות חשבונאית
 1. דוחות גביה ואובליגו ללקוח – הגדרת אובליגו ללקוחות בהקפה ודוחות גבייה
 2. Comax 2 go – אפליקציה לסוכני שטח – נלמד לבצע מגוון של פעולות:

                גישה ישירה לכרטיס לקוח וכל המידע בו

                שליחת הצעת מחיר ללקוח

                צפייה ביעדים שנתיים ללקוח

                הזמנות – צפייה בהזמנות קיימות

                קבלות – צפייה ושליפה של קבלות

                תעודות משלוח/ חשבונית מס

                תמיכה באובליגו (אובליגו שהוגדר ללקוח מראש)

                דיווחי פגישות אונליין

                צפייה בקטלוג מלא

5. Salas Tracker – אפליקציה למנהלים לצפיה בנתוני מכר של העסק:

נלמד לצפות בנתוני אמת של העסק

-מכירות לפי מחלקות/קבוצות/תאריכים ועוד

-מכירות היום לאומת אתמול

-התפלגות לפי שעות

-עובדים נוכחים (במידה ועובדים עם דיווח נוכות בקומקס)

-נתוני תמחור לפי פריט

-נתונים רב חברתי

-מכירות מצטברות

6.  comax shelf – אפליקציה לניהול המדף בעסק:

נלמד לבצע את הפעולות הבאות:

 • סריקת המוצר בטלפון / חיפוש קוד מוצר
 • בדיקת מחיר למוצר מכל מקום בחנות
 • קבלת מלוא הנתונים עבור המוצר : מחיר ספק, מחיר קופה, יתרת מלאי , מלאי מינימום ומקסימום כולל תמונה
 • ביצוע המלצת רכש למערכת קומקס
 • תפריט תמחור – למורשים בלבד – ניתן לקבוע מחיר למוצר ישירות מהמדף
 • תפריט החזרה לספק – מימוש שוברי זיכוי ללקוח
 • הפקת תעודת החזר לספק מכל מקום בחנות עם שליחה להדפסה
 • תעודת החזר כוללת צילום השובר ותיוקו דרך האפליקצייה
 • מסך מערכת קומקס – ניתן לעדכן או לאשר את המלצת הרכש שנוצרה באפליקצייה דרך מאגר ההמלצות
 • הפיכת המלצת רכש להזמנת ספק ושליחה במייל/ פקס / EDI
בודק...